याक्थुङ युवा मञ्चको दोस्रो राष्ट्रिय महाधिवेशन सम्पन्न, अध्यक्षमा शुसन हुक्पा चोङबाङ निर्वाचित


पान्थर, चैत २९। याक्थुङ (लिम्बू) युवाहरुको सामाजिक संस्था याक्थुङ युवा मञ्चको दोस्रो राष्ट्रिय महाधिवेशनले सुशन हुक्पा चोङबाङको अध्यक्षतामा २९ सदस्यीय नयाँ कार्य समिति निर्वाचित गरेको छ । समितिको वरिष्ठ उपाध्यक्षमा प्रज्ञा इजम लिम्बू, उपाध्यक्षहरु कमल हाङसरुम्बा, मणिबिक्रम योङहाङ, राजेन्द्र इधिङ्गो र रञ्जुला तेयुङलाई निर्वाचित भएका छन् ।
यस्तै महासचिवमा मनेश आङ्बो, सचिवहरु गणेश तुम्रोक, नारायण आङ्खेवा, सुवाश लुम्फुङ्वा, खेलकुद सचिव ऋतुराज तेयुङ निर्वाचित भएका छन् । एक जना महिला सचिव भने कार्य समितिको बैठकले मनोनित गर्नेछ । त्यस्तै कोषाध्यक्षमा घनश्याम थेबे निर्वाचित भएका छन् ।
सदस्यहरुमा भने प्रेम शेर्मा, मनकुमार आङ्देम्बे, राजन यक्सो, हेमन्त लिम्बू, मनोज साँवा लिम्बू र नवीन ताप्मादेन निर्बाचित भएका छन् । बाँकी जिल्लाबाट आउने केन्द्रीय सदस्य र मनोनित सदस्यहरु पछि थपिन्ने जानकारी गराएको छ । महाधिवेशनको उद्घाटन, कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि आदिबासी जनजाति युवा महासंघका वरिष्ठ उपाध्यक्ष मुलिवा नाछिरिङ राईले गरेका थिए ।


महाधिवेशनले नौ बुँदे सुम्हात्लुङ घोषणा–पत्र समेत जारी गरेको छ । नव निर्बाचित कार्य समितिले चैत २९ गते फिदिममा पत्रकार सम्मेलन गरी घोषणा–पत्र सार्वजनिक गरेको हो ।
१) युवा अवस्था मानव जीवनको सबैभन्दा मुल्यवान, उर्जाशील र उर्वर समय भएको हुनाले युवाहरुको क्षमता, दक्षता र राजनैतिक चेत अभिवृद्धि गरी उनीहरुको व्यक्तित्व विकासको माध्यमबाट आत्मनिर्भर र स्वाबलम्म्बी बन्न उभिप्रेरित गरी यही समाजमा स्थापित गराउन यो महाधिवेशन प्रण गर्दछ ।
२) युवाहरुलाई परिश्रमी, उद्यमीशील तथा सृजनशी बन्न अभिप्रेरित गरी विदेश पलायन हुने प्रवृत्तिलाई निरुत्साहित गरी खोजि खाने भन्दा गरी खाने नागरिक तयार गर्न अभिप्रेरित गर्ने सङ्कल्प गर्दछ ।
३) ऐतिहासिक पृष्ठभूमीको आधारमा अरुणपूर्व ९ जिल्ला स्वयत्ततासहितको लिम्बुवान प्रदेश स्थापनाका गर्न यो महाधिवेशन जोडदार माग गर्दछ ।
४) आदिवासी याक्थुङहरुको परम्परागत भूमी तथा प्राकृतिक श्रोत साधन माथिको सामुहिक अधिकार प्रणालाई पुनःस्थापित गरियोस् भन्ने जोडदार माग गर्दछ ।
५) लिम्बू भाषालाई प्रदेश नं. १ को सरकारी कामकाजको भाषा मान्यता दिलाउन प्रदेश तथा स्थानीय सरकारहरु समक्ष माग गर्दछ र सो का लागि तत्काल पहल अघि बढाउने प्रतिबद्धता जनाउदछ । अहिले लिम्बू भाषा दिनानुदिन भाषिक अपशरण बिलनगबनभ कजषत को समस्याबाट ग्रसित बन्दै गएकोले याक्थुङ भाषालाई जीवन्त राख्न र समृद्ध बनाउन याक्थुङ पाःन पारी अभियान सञ्चालन गर्दै लैजाने प्रतिबद्धता जाहेर गर्दछ ।
६) याक्थुङ ज्ञानसहा निर्माणको माध्यमबाट याक्थुङ समुदायको सामाजिक, आर्थिक, भाषिक, सांस्कृतिक, शैक्षिक तथा राजनैतिक उन्नति र रुपान्तरणको लागि सशक्त पहल गर्नेछ ।
७) विकासको नाम गरिने आदिवासी याक्थुङ समुदायको ऐतिहासिक, सांस्कृतिक, पुरातात्विक, सांस्कृतिक तथा धार्मिक, प्राकृतिक सम्पदाहरु माथिको अतिक्रमण बन्द गरियोस् भन्ने जोडदार माग गर्दछ । साथै तिनको संरक्षण सम्बद्र्धन गर्नु राज्यको प्रमुख दायित्व हो भन्ने कुरा यो महाधिवेशन सचेत गराउदछ ।
८) मुक्कुमलुङ, तिम्बु वारक लगायत सम्पदा माथि अतिक्रमण र नाम परिवर्त गरिनुका सार्थ विभिन्न कंक्रिटको संरचना निर्माण गरी तिनको भर्जिनिटी र पूरातात्विक महत्व नष्ट गरिएकोमा सो विरुद्ध आन्दोलन भैरहेकोप्रति ऐक्यबद्धता जाहेर गर्दछ र अब आइन्दा अतिक्रमण रोकी सम्बन्धित समुदायलाई स्वमित्व हस्तान्तरण गरियोस् भनी जोडदार माग गर्दछ ।
९) राज्यको औपनिवेशिक नीतिका कारण याक्थुङ (लिम्बू) समुदायको पहिचान, अस्तित्व सङ्कटमा पर्दैगएकोले सांस्कृतिक पुनः जागरणको माध्यमबाट राजनीतिक चेत निर्माण गर्दै परम्परागत मौलिक संस्कार, संस्कृतिको पुनःस्थापित र पुनःजीवित तुल्याउन हरसम्भव पहल गरिने प्रतिबद्धता जाहेर गर्दछ ।
१०) राज्यले धर्मनिरपेक्ष राष्ट्र अङ्गीकार गरिसकेको अवस्थामा व्यक्तिहरुको धर्म मान्ने विषय नौसर्गिक हुने भएकोले व्यक्तिहरुको आफ्नो इच्छा र चाहना अनुरुप जुनसुकै धर्म मान्न सक्नेछन् । यसै कुरालाई आत्मासाथ गर्दै याक्थुङ युवा मञ्चले सबै धर्म मान्ने धर्मावालम्बीहरुलाई धार्मिक सहिषुणताको आधारमा समान दृष्टिकोणले हेर्नेछ र बुझ्नेछ । तसर्थ, एक अर्कोले आआफ्नो आस्था मान्दै गर्दा एक अर्काको सम्मान गर्दै समयम्ता पूर्व अगाडि बढ्न सबैमा आव्हवान गर्दछ ।

तपाईको प्रतिक्रिया